Výběr a použití chemické kotvy ↓
Chemická kotva se využívá se všude tam, kde mohou selhávat jiné typy mechanického kotvení. Jedná se také o rychlejší, pohodlnější a efektivnější aplikaci. Nahradí klasické způsoby kotvení, kterými jsou vruty a hmoždinky. Aplikace chemické kotvy je snadná, výhodou je rychlé tuhnutí a krátký vytvrzovací čas. Použití je vhodné ve většině materiálů – beton, pórobeton, plné nebo dutinové zdivo, ytong, pískovec, sádra, přírodní kámen. Nejčastější využití je v narušeném zdivu, namáhaných spojích, v blízkosti rohů nebo pro upevnění těžkých předmětů. Například umyvadlo nebo markýzu je vhodnější připevnit chemickou kotvou, která má výrazně vyšší nosnost a omezuje pnutí ve zdivu. Vzniklý spoj je mnohem pevnější než s použitím jiného typu mechanického kotvení. Použití chemické kotvy je velmi všestranné, hodí se do exteriérů i interiérů. V interiérech zvolte chemickou kotvu, která neobsahuje styrén, tudíž je bez zápachu. Pokud nedůvěřujete v nějakém případě použití klasických hmoždinek, nic nezkazíte použitím chemické kotvy.
Použití chemické kotvy:
markýzy, přístřešky
tv držáky, regály
nábytek, sanita
zábradlí, madla, schodiště
sportovní náčiní na stěnu
upevňování závitových tyčí, dřevěných nebo ocelových konstrukcí
Chemická patrona se skládá z přesného množství polyesterové/vinylesterové/epoxy-akrylátové pryskyřice a tvrdidla. Při montáži dojde k rozbití patrony uvnitř vyvrtané díry, obě složky se smíchají a díky chemické reakci dojde k utěsnění závitové tyče (kovové kotvy). Kotva je určena pro betonové konstrukce bez trhlin nebo pro přírodní kámen bez porušené struktury. Při kotvení nevznikají dynamické síly, tudíž nehrozí roztrhnutí materiálu. Chemické patrony mají široký rozsah použití: ocelové konstrukce, tesařské konstrukce, sloupy, sanitární technika.
Vinylesterové chemické kotvy jsou vhodné do interiéru i exteriéru pro kotvení do betonu, cihel, kamene i zdiva. Mohou sloužít k uchycení dřevěných i ocelových konstrukcí. Vinylesterová chemická kotva je bez styrenu, je tedy zbavena zápachu. Zaručuje extrémní pevnost kotveného spoje a lze ji aplikovat i do zatopených vrtů. Používá se pro kotvení závitových tyčí o průměru M8 až M30. Tepelná odolnost po zatvrdnutí až do 120 °C.
Polyesterové chemické kotvy jsou ekonomickou variantou pro základní, ale přesto výkonné kotvení. Jsou vhodné pro kotvení do dutých i pevných materiálů. Chemická kotva polyester obsahuje styren, který při aplikaci po dobu směšování způsobuje charakteristický zápach. Z tohoto důvodu je tento výrobek vhodný zejména pro venkovní aplikace a otevřené větrané prostory. Vyzrálá chemická kotva již žádný zápach nezpůsobuje. Chemická kotva polyester se hodí pro kotvení závitových tyčí s průměrem M8 až M24. Chemická kotva bez styrenu polyester SF a malta chemická polyesterová MIT-SPE neobsahují styren, jsou tedy zbaveny zápachu, proto jsou vhodnější pro aplikaci v interiéru (obývaných místnostech). Kotvené spoje nejsou extrémně pevné jako u kotev vinylesterových, ale stále zaručují vysokou pevnost. Chemická kotva bez styrenu polyester SF se hodí pro kotvení závitových tyčí s průměrem M8 až M24. Tepelná odolnost po zatvrdnutí až do 80 °C.
Zimní malta MIT-COOL neobsahuje styren, je bez zápachu. Klíčovou vlastností je možnost aplikovat maltu do nízkých teplot -20 °C – 10 °C. Aplikace je možná i do vlhkých a vodou zaplněných vyvrtaných otvorů. Malta je vhodná také pro montáž do stropu.
Epoxidová chemická malta
Je určena pro náročné kotvení s nejvyšším zatížením, přičemž kotevní svorníky jsou většinou od dimenze M30 výše. Dvousložková chemická malta v kartuši vyžaduje pro aplikaci nákup speciální vytlačovací pistole. Dosahuje extrémní nosnosti v betonu, nízká viskozita umožňuje kotvení do vyšších hloubek. Použitelná je i při vrtání diamantovou korunkou, po které zůstává stěna velmi hladká (jiné malty nejsou pro hladké stěny otvorů vhodné). S epoxidovou maltou lze kotvit i pod hladinou vody.
Postup montáže:
1) vyvrtat otvor do materiálu
u plných materiálů o 2 mm větší průměr než je velikost vrutu (šroubu)
u dutých materiálů průměr odpovídá průměru použitého sítka (plastové nebo kovové)
2) vyčistit otvor od prachu – ocelovým kartáčkem, vysavačem nebo pumpičkou
3) vložit sítko – pouze u dutých materiálů (sníží množství potřebné chemické kotvy)
4) pomocí pistole aplikovat chemickou kotvu (pro výpočet spotřeby můžete použít tuto TABULKU)
nejprve vytlačit 5–10 cm mimo otvor, aby se směs promíchala
u plných materiálů vyplnit otvor do 1/2 až 2/3
u dutých materiálů vyplnit celé sítko
5) uzavřít sítko, našroubovat prvek do kotvy (vrut, šroub, …)
6) tvrdnutí – dle příbalové informace, závisí na teplotě prostředí – čím vyšší teplota, tím rychleji kotva tvrdne
Nakupte u nás - jsme moderní české internetové železářství
Budeme rádi, pokud se rozhodnete nakoupit na našem e-shopu www.obchodprodilnu.cz, kde kromě chemických kotev naleznete mnoho dalších položek kotevní techniky, nebo se za námi zastavíte přímo na prodejně v Českých Budějovicích.
Patrona MVA chemická epoxy-akrylátová, Mungo detail | Patrona MVAL chemická epoxy-akrylátová, Mungo detail | Patrona MVA chemická polyesterová, Mungo detail |