Regály a regálové systémy umožňují způsob, jak uskladňovat různé předměty. Můžete v nich ukládat nářadí, domácí potřeby, zahradní náčiní, sportovní a volnočasové vybavení, hračky nebo i pneumatiky. Regály podle použití lze rozdělit např. na tyto:
Regály vám zajistí přehledné uspořádání vašich věcí. Jak ale vybrat ten správný pro vaší garáž?
Při výběru regálu pro vaše potřeby je potřeba zohlednit několik důležitých parametrů, jako například typ regálu, jeho rozměry, nosnost a zamýšlené použití. Tyto body si nyní podrobně rozeberme:
1) Typ regálu
Chcete si pořídit samostatný volně stojící regál, nebo spíše uvažujete o nástěnném regálu? Samostatně stojící regál můžete rychle složit a umístit na požadované místo. Pro jednodušší přesun a další manipulaci lze navíc zvolit regál s kolečky. Pokud se rozhodnete pro nástěnný regálový systém, budete muset zajistit jeho pevné uchycení ke zdi, a to např. za pomoci hmoždinek nebo chemické kotvy, aby bylo možné bezpečně umisťovat předměty a nemuseli jste při tom mít obavy o jeho stabilitu. Nástěnné regálové systémy jsou vhodné zejména v případech, kdy máte omezený prostor, např. v menší dílně. Montáž na zeď vám ušetří místo. Nástěnné regály mají ale obvykle menší rozměry, a tudíž nabízejí menší úložný prostor.
Zvažte, kde plánujete regál umístit. Tato informace je důležitá pro výběr regálu s vhodnými rozměry a také pro volbu správného materiálu. Regál postvený v různých místech (vlhká koupelna X chladná garáž X obývák) bude mít různé nároky.
3) Nosnost regálu
Předem si promyslete, jaké předměty budete do regálu ukládat, a to hlavně tehdy, pokud plánujete do regálu dávat věci s vyšší hmotností. Ujistěte se, že má vybraný regál dostatečně vysokou nosnost. U regálů se udává nosnost každé police zvlášť. Police určené pro vyšší zátěž jsou obvykle silnější než police určené pro lehkou zátěž. Také platí, že čím mohutnější je celková konstrukce regálu, tím je regál odolnější a má vyšší nosnost. Při ukládání věcí do regálu dbejte na rovnoměrné zatížení polic, aby nedošlo k jejich přetížení a případnému poškození.
Zvažte, kam přesně plánujete umístit regál, a pečlivě prostor změřte. Tím se vyhnete nechtěnému nákupu většího regálu a s tím spojeným komplikacím při jeho umisťování. Zohledněte také výšku polic, a to zejména u regálů s pevně stanovenou výškou polic. Velká spousta regálů umožňuje vlastní nastavení výšky jednotlivých polic, a tím pádem můžete snadno přizpůsobit prostor výšce uložených předmětů.
5) Materiál
Regály mohou být vyrobeny z různých materiálů, nejvíce však z kovu, dřeva a plastu. Pokud je pro vás důležitá vysoká nosnost, zvažte kovový regál. Kovové regály mají obvykle konstrukci vyrobenou z ocelového plechu, který může být dále pozinkovaný nebo lakovaný. Povrchová úprava zvyšuje odolnost. Potřebujete-li umístit regál na vlhké místo, je vždy potřeba zvážit povrchovou úpravu konstrukce, která chrání regál před korozí (ideální je povrchová úprava pozinkování). Police na kovových regálech jsou nejčastěji vyrobené z kovu, MDF desek nebo dřevotřísky. Kovové regály se hodí pro použití ve skladech, dílnách i garážích.
Pokud preferujete přírodní materiály, můžete si vybrat masivní dřevěný regál. Při výběru dřevěného regálu je nutné klást důraz na jeho kvalitu, pevnost, stabilitu a celkovou odolnost. Regály s nízkou cenou mohou být nestabilní a nekvalitní, a to často vede k jejich omezené nosnosti. Kvalitní dřevěné regály využijete nejen v dílně nebo garáži, ale i v domácnosti. Můžete je umístit do obýváku, kuchyně, jídelny nebo do dětského pokoje. Na druhou stranu se ale nehodí pro prostředí s vysokou vlhkostí, jako jsou např. koupelny. Pokud přesto plánujete umístit regál do takového prostoru, je potřeba dřevo pečlivě ošetřit, aby nedošlo k jeho poškození vlivem vlhkosti. Počítejte také s tím, že dřevěné regály jsou náchylnější na mechanické poničení (např. poškrábání).
Nejlevnější regály se vyrábí z plastu. Mají nízkou hmotnost, snadno se s nimi manipuluje a jejich montáž zvládnete obvykle během chvilky, a to i bez použití nářadí – plastové díly se do sebe většinou jen zasouvají. V porovnání s kovovými a dřevěnými regály mají plastové regály podstatně nižší nosnost. Plast je odolný materiál, proto jej můžete umístit i ve vlhkých místnostech. Jen si dejte pozor na teplotu – v mrazu plast zkřehne a může poraskat.
S výběrem materiálu úzce souvisí také již zmíněná nosnost polic. Například plastový regál může mít nosnost každé z polic 20 kg. Nosnost polic u kovového regálu může být klidně i více než 400 kg.
Regály se standardně dodávají v rozloženém stavu a v balení na se nachází montážní návod. Jsou 2 typy montáže regálů:
regály, které se šroubují – v balení naleznete většinou veškerý spojovací materiál, který je pro sestavení regálu potřeba. Postavení regálu je časově trochu náročnější, ale je poměrně snadné. Pro montáž potřebujete jen základní nářadí (např. aku vrtačku, klíč nebo třeba gumovou paličku podle konkrétního typu regálu) a trochu zručnosti.
regály, které se nešroubují – jednotlivé díly se k sobě nešroubuijí, pouze je do sebe nasadíte či zacvaknete. Montáž je snazší a rychlejší a nepotřebujete k ní žádné nářadí.
Váš finanční rozpočet může mít také samozřejmě vliv na finální výběr regálu. Regály jsou dostupné v různých cenových kategoriích, ale pamatujte, že vyšší cena nemusí vždy znamenat lepší kvalitu. Naopak, levné regály určené do garáže nebo dílny jsou běžně k dispozici. Je potřebné vzít v úvahu všechny parametry, aby zvolený regál splnil vaše požadavky a bude sloužil tak, jak potřebujete.
Regálový systém dílna (nosná konzola s 2 drážkami, držák police s 2 drážkami, spojka) detail | Konzola, držák na police univerzální detail | Stojan na pneumatiky, Compass detail |
Vozík policový, EXTOL CRAFT detail |